Strona główna » Liceum » Pozostałe » Geografia


BrytaniaPoprzednia praca: Tunezja (2)
Następna praca: BretaniaTreść: Zachwycającą miejscowości nadmorskie - średniowieczne Dinan. a także malowniczo położone u ujścia rzeki Rance Saint Malo. Legenda mówi, że założycielami tej średniowiecznej twierdzy, a także pobliskich Saint Pol i Quimper byli walijscy i irlandzcy święci. Zbudowane z szarego granitu i otoczone potężnymi murami miasto bajecznie prezentuje się od strony morza. Pierwotnie było warowna wyspa. Przed wiekami piraci z St-Malo pobierali opłaty rogatkowe od angielskich statków, przepływających kanałem La Manche. Teraz miasto gości najwięcej turystów w całej Bretanii.
Droga z St-Malo do miejscowości Dinard prowadzi po szczycie tamy. Dinard jest kurortem z luksusowymi willami, kasynami i promenada Clair de Lune, biegnąca od portu do plaży. W mieście odbywają się regaty i coroczne festiwale filmowe. Przy deptaku prowadzącym do plaży stoi pomnik Alfreda Hitchcocka z wielkimi ptakami na ramionach, przypominając w ten sposób o głośnym filmie znanego reżysera. W latach 80. ubiegłego stulecia zakochał w Bretanii wybitny malarz Paul Gauguin. Mieszkał tu, malował dzikie krajobrazy i ludzi.
Stolicą regionu jest Rennes. Wprawdzie ze średniowiecznego miasta, które ucierpiało podczas pożaru w XVIII w. pozostał tylko fragment zwany Les Lices. ale i on daje wyobrażenie o rozmachu dawnych budowli i fortyfikacji. Stare Miasto jest dziś wyłączone z ruchu kołowego. Królują tu kafejki, bary i butiki.
Jeśli pojedziemy 30 km na zachód od Rennes, znajdziemy się w Foret de Paimpont. Tu właśnie w okolicznych lasach średniowieczni poeci umiejscowili legendy o królu Arturze i św. Graalu.
Magia legend przyciąga wielu turystów. Najlepiej wybrać się na spacer z miejscowości Mauron trasa do La Fontaine de Barenton. W tej okolicy znajduje się Fontanna Wiecznej Młodości, z której warto się napić. Inną atrakcja, dla której wielu turystów przyjeżdża specjalnie na południowe wybrzeże Bretanii, są menhiry - rzędy nie ociosanych, ustawionych na sztorc bloków kamiennych (ok.2 tys.), porozrzucanych na brzegach w Carnac oraz w usianej wyspami zatoce Golte de Morhihan. Przypuszcza się, że te ogromne głazy służyły przed wiekami tajemniczym obrzędom.
Klimat jest tu łagodniejszy niż w północnej części Bretanii, ale pogoda - podobnie jak w całym regionie - kapryśna. Osobliwością wybrzeża są potężne przypływy i odpływy morza.
Godna odwiedzin jest także Belle Ile, na której gościli: Monet, Matisse, Proust, aktorka Sarah Bernhardt i Aleksander Dumas, w którego „Trzech muszkieterach\" pojawia się miejscowa cytadela.
...


Widzisz tylko część pracy, aby zobaczyć całość, musisz się zalogować.

Nie masz jeszcze u Nas konta? Na co czekasz? ZAREJESTRUJ SIĘ JUŻ TERAZ

Zapomniałeś hasła? Skorzystaj z formularza przypominającego hasło.


Czytano: 92153 , autor: pawlukewa , Ocena: 459.79

      Blip Śledzik Twitter Facebook Buzz Wykop

Inne podobne teksty do tytułu Brytania

Wielka Brytania (1)
Wielka Brytania (2)
Wielka Brytania (3)
Wielka Brytania (4)


Losowe teksty z tej samej kategorii

Turystyka
Międzynarodowy Rezerwat Biosfery
Nizina Mazowiecka (1)
Etiopia
Atmosfera, Troposfera, klimat, opady, osady
Wszystko o mapie
Zmiany w środowisku naturalnym wywołane działalnością człowieka.
Gleby w Polsce (2)
Australia i Oceania
Transport w Polsce (1)


Wasze komentarze

Brak komentarzy dla danej pracy.
Zmień kategorię:

Zobacz także:

Pozostałe
Geografia Geografia
Biologia Biologia
Ekologia Ekologia
Historia Historia
Inne Inne
Leśnictwo Leśnictwo
Muzyka Muzyka
Plastyka Plastyka
PO PO
Przedsiębiorczość Przedsiębiorczość
Religia Religia
Sport Sport
Wiedza o kulturze Wiedza o kulturze
WOS WOS

A A A A - zmień wielkość czcionki


Oceń pracę:

Ocena pracy wynosi 459.79.

Informacje o pracy:

⇒Dodano: 2008-03-19 15:40:53
⇒Czytano: 92153
Autor: pawlukewa


Dodatkowe opcje:

Drukuj stronę
ZGŁOŚ NARUSZENIE
Wyślij znajomemu
Dodaj do ULUBIONYCHDodaj komentarz:

Tytuł:

Treść: